Wprowadzenie

Gry wideo to jedna z najbardziej popularnych form rozrywki na świecie. Od początku ich istnienia w latach 70. XX wieku, gry wideo stale ewoluowały, rozwijając się w kierunku bardziej zaawansowanej grafiki, dźwięku i fabuły. W latach 80. gry wideo stały się jeszcze popularniejsze, a wiele z nich stało się klasykami, które do dzisiaj są uwielbiane przez fanów. W tym artykule omówimy niektóre z najciekawszych gier wydanych w latach 80.

Początek lat 80.

Pac-Man (1980)

Screen Pac-ManPierwszą grą, którą musimy omówić, jest klasyczny Pac-Man. Ta gra arcade wydana przez firmę Namco w 1980 roku stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych gier wideo w historii. W Pac-Mana gracz steruje postacią znaną jako Pac-Man, która porusza się po labiryntach, jedząc punkty i unikając duchów.

Donkey Kong (1981)

Screen Donkey KongDonkey Kong to kolejna klasyka, która została wydana w 1981 roku przez firmę Nintendo. Gra ta zapoczątkowała serię gier o Mario, która do dzisiaj jest jedną z najbardziej znanych w branży gier wideo. Donkey Kong to platformówka, w której gracz steruje postacią Mario, próbując uratować swoją ukochaną przed tytułowym małpim władcą.

Ms. Pac-Man (1982)

Screen Ms. Pac-ManMs. Pac-Man to kontynuacja klasycznej gry Pac-Man, wydana w 1982 roku przez firmę Midway. Gra ta wprowadziła nową postać, Ms. Pac-Man, oraz kilka innych zmian w rozgrywce, co przyczyniło się do jej popularności.

Środek lat 80.

Super Mario Bros. (1985)

Screen Super Mario BrosSuper Mario Bros. to kolejna klasyka, która wydana została w 1985 roku przez firmę Nintendo. Gra ta wprowadziła nowy styl rozgrywki, w którym gracz musiał pokonywać kolejne poziomy, zamiast poruszać się po labiryntach. Super Mario Bros. to jedna z najbardziej wpływowych gier w historii, która zapoczątkowała erę platformówek.

The Legend of Zelda (1986)

Screen The Legend of ZeldaThe Legend of Zelda to gra akcji i przygodowa, wydana w 1986 roku przez firmę Nintendo. Gra ta wprowadziła otwarty świat, w którym gracz mógł eksplorować różne lokacje, walczyć z wrogami i rozwiązywać zagadki. The Legend of Zelda stała się jedną z najbardziej cenionych gier wideo w historii.

Metroid (1986)

Screen MetroidMetroid to kolejna gra akcji i przygodowa, wydana w 1986 roku przez firmę Nintendo. Gra ta wprowadziła nowy styl rozgrywki, w którym gracz musiał eksplorować różne lokacje, zbierać przedmioty i ulepszać swoją postać. Metroid stał się jednym z najbardziej wpływowych tytułów w historii gier wideo, wprowadzając wiele innowacji, takich jak otwarty świat i system ulepszania postaci.

Castlevania (1986)

Screen CastlevaniaCastlevania to gra akcji i przygodowa, wydana w 1986 roku przez firmę Konami. Gra ta umiejscowiona jest w fikcyjnym świecie, w którym gracz steruje postacią znaną jako Simon Belmont, który walczy z wampirami i innymi potworami. Castlevania wprowadziła wiele innowacji, takich jak system uzbrojenia i unikalny styl graficzny.

Double Dragon (1987)

Screen Double DragonDouble Dragon to gra bijatyk wydana w 1987 roku przez firmę Technos Japan. Gra ta oferuje rozgrywkę dla dwóch graczy, którzy walczą z gangami i przestępcami w ulicach miasta. Double Dragon wprowadził wiele nowych elementów do gatunku bijatyk, takich jak ulepszalny system walki i różnorodność przeciwników.

Mega Man 2 (1988)

Screen Mega Man 2Mega Man 2 to gra akcji i platformowa, wydana w 1988 roku przez firmę Capcom. Gra ta jest kontynuacją kultowego tytułu z 1987 roku i wprowadziła wiele nowych elementów, takich jak nowe bossy i ulepszony system ulepszania postaci. Mega Man 2 stał się jednym z najbardziej uwielbianych tytułów w historii gier wideo.

Final Fantasy (1987)

Screen Final FantasyFinal Fantasy to klasyczna gra RPG, wydana w 1987 roku przez firmę Square. Gra ta umiejscowiona jest w fikcyjnym świecie, w którym gracz steruje drużyną bohaterów, którzy walczą z potężnymi wrogami i przemierzają różne lokacje. Final Fantasy wprowadził wiele nowych elementów do gatunku RPG, takich jak system walki turowej i rozbudowany system ulepszania postaci.

Koniec lat 80.

Street Fighter II (1987)

Screen Street Fighter IIStreet Fighter II to gra bijatyk wydana w 1987 roku przez firmę Capcom. Gra ta stała się jednym z największych przebojów w historii gier wideo, wprowadzając wiele nowych elementów do gatunku bijatyk, takich jak unikalne style walki dla każdej postaci i różnorodność przeciwników.

SimCity (1989)

Screen SimCitySimCity to gra symulacyjna wydana w 1989 roku przez firmę Maxis. Gra ta umożliwia graczom budowanie i zarządzanie miastami, co stało się podstawą gatunku symulacyjnych gier ekonomicznych. SimCity wprowadził wiele nowych elementów do gatunku, takich jak system rozwoju miast, a także rozbudowane opcje zarządzania.

Prince of Persia (1989)

Screen Prince of PersiaPrince of Persia to gra platformowa wydana w 1989 roku przez firmę Broderbund. Gra ta stała się jednym z najbardziej kultowych tytułów w historii gier wideo, wprowadzając wiele nowych elementów do gatunku platformówek, takich jak unikalny styl graficzny i system walki.

The Secret of Monkey Island (1989)

Screen The Secret of Monkey IslandThe Secret of Monkey Island to gra przygodowa wydana w 1989 roku przez firmę Lucasfilm Games. Gra ta umiejscowiona jest w fikcyjnym świecie, w którym gracz steruje postacią imieniem Guybrush Threepwood, który musi rozwiązywać zagadki i wygrywać pojedynki szermiercze. The Secret of Monkey Island wprowadził wiele innowacji do gatunku gier przygodowych, takich jak system dialogowy i unikalny styl humoru.

Populous (1989)

Screen PopulousPopulous to gra symulacyjna wydana w 1989 roku przez firmę Bullfrog Productions. Gra ta umożliwia graczom zarządzanie społeczeństwem, manipulując terenem i wpływając na rozwój miast. Populous wprowadził wiele innowacji do gatunku gier symulacyjnych, takich jak unikalny system rozwoju społeczeństwa i rozbudowane opcje zarządzania.

Lemmings (1991)

Screen LemmingsLemmings to gra logiczna wydana w 1991 roku przez firmę Psygnosis. Gra ta polega na przeprowadzeniu grupy lemingów przez różne przeszkody, przy użyciu specjalnych umiejętności każdej z postaci. Lemmings wprowadził wiele innowacji do gatunku gier logicznych, takich jak unikalne puzzle i system ulepszania postaci.

Gry retro!

Gry wideo wydane w latach 80. to prawdziwe perełki, które wprowadziły wiele innowacji i zainspirowały kolejne pokolenia twórców gier. To wtedy powstały kultowe tytuły, które do dzisiaj cieszą się ogromną popularnością wśród graczy na całym świecie. Gry takie jak Super Mario Bros., The Legend of Zelda, czy Pac-Man, stały się ikonami kultury popularnej i przyczyniły się do rozwoju branży gier wideo.

Wśród najciekawszych gier wydanych w latach 80. warto wymienić również takie tytuły jak Metroid, SimCity, Prince of Persia, The Secret of Monkey Island oraz Populous. To gry, które wprowadziły wiele nowych elementów do swoich gatunków i stały się kultowymi tytułami, inspirowującymi kolejne pokolenia twórców.

Dzisiaj gry wideo są jednym z najważniejszych medium rozrywkowych, a ich wpływ na kulturę popularną jest nie do przecenienia. Warto pamiętać, że to właśnie w latach 80. powstały pierwsze kroki w tej dziedzinie, które dały początek dzisiejszej potędze gier wideo.

Zobacz także Najciekawsze gry w latach 60-70!